İmar Affı Kanun Teklifi Hk.

 MECLİS SİRKÜLERİ

  

Sirküler Tarihi: 11/10/2022

Sirküler No     : 2022 / 39

Konu                : İmar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Hk.

 

Yeni İmar Kanunu Teklifi ile; ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla Yapı Kayıt Belgesi başvuruları için daha önce belirlenmiş sürelerin uzatılması ve daha önce bu sürelerden kaynaklı belgeleri iptal edilenler hakkında tesis edilen idari işlemlerin ve para cezalarının iptal edilmesi amaçları sirkümüzün konusu yapılmıştır.

 

03.05.1985 tarihli ve 3194 Sayılı İmar Kanununun Geçici 16. Maddesi uyarınca "Yapı Kayıt Belgesi" verilmesi hususunda değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ve süre uzatımında ki anlaşılmazlıktan kaynaklanan ve bu nedenle de yapı kayıt belgesi iptal edilen yapı sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesine yönelik kanunda belirtilen tarihlerle ilgili düzenleme yapılmıştır.

 

 

Yüzbinlerce vatandaşımız ve on binlerce aile iptal edilen yapı kayıt belgeleri neticesinde; idari para cezaları, yıkım kararları ve haklarında açılan ceza davaları sebebiyle telafisi güç mağduriyetler yaşamaktadırlar. Yapı Kayıt Belgesi alan ve sonra belgeleri iptal edilenler hakkında tesis edilen idari işlemlerin ve idari para cezalarının iptaline ilişkin düzenleme yapılmıştır.

 

 

Mecliste bulunan İmar Kanununda Değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ile yapılan açıklamalar neticesinde kamu zararı, iskan ve imar yönünden incelenmek sureti ile yapı sahiplerinin yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.

 

 

Saygılarımla,

S.M.M.M. M.KAAN YILDIRIM

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Facebook Twitter Instagram Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
 
Eti Mahallesi Toros Sokak Dış Kapı 7 İç Kapı 29 Çankaya/ANKARA